Netflix’in Yeni Dizisi: Lupin Dizi İncelemesi

“Bir Modern Arsen Lüpen”

0 94
LUPIN
“Bir Modern Arsen Lüpen”
5 Bölüm – Toplam 3 saat 51 dakika
IMDb 7,7

Lupin dizi incelemesi yazımız ile karşınızdayız. Öncelikle bu dizinin Arsen Lüpen kitaplarının uyarlaması olmadığını söylemem gerekir. Eğer öyle bir beklentiniz varsa diziye hiç başlamayın derim. Dizi zaten öyle olduğunu söylemiyor ama bazı arkadaşlarımdan da aldığım izlenimlerde büyük hayal kırıklığı olduğunu gördüm. O yüzden bu hatırlatma ile başlamak isterim.
Başrolünde Intouchables (Can Dostum) filminden de tanıdığımız, en iyi Fransız aktörlerden Omar SY var. Yapımcılar Omar Sy’ye “Sonraki projede hangi karakteri canlandırmak istersin?” diye sorduklarında hemen “Arsen Lüpen” diye cevap vermiş. Dizinin fikri bu şekilde ortaya çıkmış.


Dizinin temelinde tabii ki Lüpen var. Kitaplardaki Arsen Lüpen karakterini kendisine rehber almış birinin hikayesi.
Hırsızlıkta ve kılık değiştirmede ustalaşmış, intikam peşinde bir karakteri ön planda görüyoruz. Assene isimli Lüpen’imiz, babasının 25 sene önce çalıştığı evdeki Marie Antoinette kolyesini çalmakla suçlanıp sonrasında cezaevinde intihar etmesinin ardından babasının intikamını almaya karar verir. Böylece, Assene bu mücevheri aileden gerçekten çalmayı planlar ve olaylar gelişir. Dizi boyunca giderek daha parlak dolandırıcılıklar yapan Lupin’in planının aşamalarını takip ediyoruz.


Dizide bazı noktaları görmezden gelmek gerekiyor. Çünkü bariz hatalar var ve bu biraz kopmanıza yol açabilir. Bu yüzden olanları fazla düşünmeden seyredip, akışına bırakırsanız sonuna kadar rahatlıkla izlersiniz.
Oyunculuk ve yapım olarak gayet güzel olsa da hikaye olarak zayıf kalıyor. Benim çerezlik diziler diye tabir ettiğim klasmana giriyor. Vaktiniz varsa izlenir ama mutlaka izleyin diyebileceğim bir dizi değil maalesef. Devamını izler misin diye sorarsanız, evet izlerim.
Bu arada Netflixte “1. Kısım” diye yazmasının nedeni aslında bu dizinin 10 bölümden oluşması. 2. Kısım’ın ne zaman gösterime gireceği ise henüz belli değil. Ben böyle ortada bırakılması sevmedim onu da söyleyeyim. Bir sezon finali gibi bitmiyor.

Benim Puanım: 6 / 10

LUPIN
LUPIN

– IVIZ-ZIVIR BİLGİLER –

  • Arsen Lüpen; Fransız roman yazarı Maurice Leblanc tarafından, 1905 yılında yaratılmış bir karakterdir.
  • Louvre Müzesi sahnelerinde gördüğümüz yer altından açılan gizli merdivenler müzede gerçekten varmış ve acil çıkışlar için kullanılıyormuş.
  • Omar Sy’in bir sahne sayesinde Louvre Müzesinde bulunan Mona Lisa tablosu ile 15 dakika yalnız kalma şansı olmuş.
  • Dizide olduğu gibi Omar Sy’ın babası da gerçek hayatta Senegal’den gelip Fransa’ya yerleşmiş.

Netflix üzerinden LUPİN dizisini izlemek için TIKLAYIN!

Sizlerden ricam eğer bu köşe yazısını okuduktan sonra diziyi izlerseniz mutlaka yorum yazın!

Teşekkürler.

Önder KULUG | Yolda1Deli
www.instagram.com/yolda1deli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.