İyi Polis Kötü Polise Karşı: Line Of Duty

“Suçluları yakalamanın zor olduğunu düşünüyorsanız, bir de polisleri yakalamayı deneyin.”

0 39
LINE OF DUTY
” Görev Başında ”
5 Sezon – Toplam 35 Bölüm
IMDb 8,7

 

İkinci yazımın “Line Of Duty” dizisi üzerine olabileceği hiç aklıma gelmezdi. Çok geç keşfetmiş oldum ama iyi ki Netflix önerisiyle yollarımız kesişmiş. Neden daha önce haber vermiyorsunuz?

İtiraf etmem gerekirse, 1. Sezonu izleyince beğenmiştim ama o kadar da etkilememişti. Genelde dizilerin en iyi sezonlarının ilk sezonları olduğunu düşündüğümden tereddüt etmiştim. Devamını izlemeye karar vermek ise aldığım en iyi kararlardan biri oldu. Dizi gittikçe güzelleşiyor ve muhteşem bir hale geliyor. Anlatılan hikaye birebir gerçek olmasa da gerçek olaylardan esinlenildiğini de söylemem gerek. İngiltere’de bile durum bu haldeyse artık gerisini siz tahmin edin.

Ana konusu, İngiliz polisi içindeki yolsuzlukla mücadele biriminin (AC-12) yozlaşmış polisleri araştırmaları üzerine ilerliyor. Her sezonda farklı bir hikaye anlatsa da tamamı ile ilgili süregelen ana hikaye de bir yandan devam ediyor. Kesinlikle birbirinden kopuk değil ve sonuna kadar merakla izlettiriyor. Polisiye dizisi olması rağmen aksiyon ile değil diyaloglarıyla fark yaratan bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Hatta o kadar güzel sorgulama sahneleri var ki hiçbir detayı kaçırmamak için pür dikkat izliyorsunuz. Bazen geri alıp tekrar izlediğimi de itiraf edeyim.

Ana karakterlerin ve her sezonda diziye katılan yardımcı karakterlerin oyunculukları ise tek kelime ile muazzam.

Başrolde oynayan Steve Arnott karakterinin Serdar Ortaç’a, Kate Fleming karakterinin kısa saçlarıyla bir oğlan çocuğuna ve baş komiser Hasting karakterinin Galatasaraylı yönetici Ali Dürüst’e benziyor olmasına başta gözünüzün alışması zor olsa da zamanla hepsi düzeliyor.

Niye bu kadar az bilindiğini anlamadım ama bu diziye bir şans verin pişman olmayacaksınız.

“Suçluları yakalamanın zor olduğunu düşünüyorsanız, bir de polisleri yakalamayı deneyin.”

Benim Puanım: 9 / 10

LİNE OF DUTY
LİNE OF DUTY

– IVIR ZIVIR BİLGİLER –

Bunları biliyor muydunuz?
  • En önemli bilgi 6. Sezonun onay alması. Hatta en güzel tarafı 6 bölüm yerine 7 bölüm olacakmış. Sabırsızlıkla bekliyorum. Bunun dışında yapımcı diziyi 7 sezon olarak planlamış. Yani eğer öyle bir durum varsa 7. Sezon da mutlaka onay alacaktır.
  • Dizi Belfast, Kuzey İrlanda’da çekilmiş. İlk sezonun bazı bölümleri ise Birmingham’da geçiyor.
  • Tüm zamanların en popüler İngiliz Polisiye Dizisi ve yayınlandığı 5 bölümüyle 3.23 milyon izleyici ortalaması tutturarak son 7 yıl içerisinde BBC’in en çok izlenen dram dizisi olmuş.
  • Filmin yaratıcısı/senaristi olan Jed Mercurio, aynı zamanda “Bodyguard” dizisinin de yaratıcısı olan asıl mesleği doktorluk olan bir abimiz.

  1. Sezonda Walking Dead’in Morgan’ı Lennie James,
  2. Sezonda Bodyguard’ın Julia’sı Keeley Hawes,
  3. Sezonda 1917 filminden Daniel Mays,
  4. Sezonda Westworld’ün Maeve’isi Thandie Newton,
  5. Sezonda ise Irishman filminin Tony Pro’su Stephen Graham konuk oyuncu olarak eşlik ediyorlar.

Konuk oyuncular diziye inanılmaz güzel renk katmışlar. Ayrıca Rome dizisinin Atia’sı Polly Walke ve Peaky Blinders dizisinden tanıdık yüzleri de görebiliyorsunuz.


Netflix üzerinden “Line Of Duty” dizisini izlemek için TIKLAYIN!

Sizlerden ricam eğer bu köşe yazısını okuduktan sonra diziyi izlerseniz mutlaka yorum yazın!

Teşekkürler.

Önder KULUG | Yolda1Deli
www.instagram.com/yolda1deli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.